Шумова Бариера |
Ограничаването на шума посредством изграждането на прегради по пътя на звуковите лъчи от източника на шума до рецептора, това е основната функция на шумовата бариера. Тя е естествена или изкуствена преграда на пътя на разпространението на звуковите лъчи от източника на шума до мястото, което трябва да се изолира от шума. Какви видове бариери съществуват и по какво се различават? Бариери , поглъщащи шума Имат най-широко приложение, произведени са от абсорбиращи материали благодарение на които част от звуковите вълни не се връщат в околната среда , а се поглъщат от преградата, познати също така и като шумопоглъщащо-изолиращи прегради, тъй-като изпълняват акустичните функции на всички видове шумови барирери.
Отбиващи прегради или такива , при които звуковите лъчи не преминават през преградата, а се отбиват от нея в посока източника на шум.Този тип прегради могат да предизвикат влошаване на акустичния климат откъм страната на източника на шум, предизвикано от натрупване на рефлектиралите вълни.
Прегради отбиващо-дифракцийни или такива, при които звуковата вълна не преминава зад преградата, а се отбива в посока на източника на шум, но нейната енергия се намалява, благодарение на разбиването на звуковата вълна от повърхността на преградата.
Издръжливост на шумоизолиращите бариери Стандартно , производителят дава 5 години гаранция за антикорозионните и акустични елементи. Средната продължителност на живот на добре проектираните и добре монтирани прегради е минимум 50 години. Условия за употреба и монтаж Монтажът на касети ШУМ 1 трябва да бъде проведен по начин, който да не увреди антикорозионните защити на другите елементи от шумозаглушителния панел. Касетите в колоните, трябва да бъдат монтирани така, че да бъде възможно тяхното преместване и трептения. Всички пролуки във връзките между касетите и колоната, трябва да бъдат предпазени с гумени пълнители. |